Џонс против Густафсон за титулата во полутешка категорија

Џон Џонс (22-1-1НЦ, 16-1-1 УФЦ) ќе се врати на 29 декември во реваншот против Александра Густафсон (18-4, 10-4 УФЦ).

Ќе се борам за титулата во полутешка категорија која ќе му биде одземена Даниел Кормиер. Тоа ќе биде главната борба на УФЦ 232 во Лас Вегас.

Кормиер ќе ја брани титулата во тешка категорија против Дерик Луис.

Пред пет години, Џонс го порази Густафсон со едногласна одлука на судиите и ја одбрани титулата, но Швеѓанецот му беше најтешкиот противник во кариерата.

Од тогаш, Густафсон има само 3-2, вклучувајќи го и поразот од Кормиер со поделена одлука во новиот меш за титулата.

Џонс последен пат се бореше во јули минатата година кога во третата рунда го нокаутира тогашниот првак Кормиер. Но, средбата е поништена откако беше објавено дека на допинг тестот бил позитивен на стероиди.

print