Јиржи Прохаска: Заслужувам шанса за титулата

98

Јиржи Прохаска е подготвена да се бори за титулата во УФЦ. Минатиот викенд „Дениса“ ги импресионираше сите со големата победа над Доминик Рејес. 28-годишниот борец од Чешка го нокаутира Рејес со лакт од вретење и собра бонуси од 100.000 долари.

Во првите две борби во УФЦ Прохаска забележа победи над двајца поранешни претенденти за титулата во УФЦ. Јиржи влезе во серија од 12 последователни победи и го зголеми скорот на 28-3-1 во ММА. Тој победи во 25 борби со нокаут, а 26 од неговите натпревари завршија во првата рунда.

Прохаска загуби само една од последните 24 битки и сега ќе одвои време да ги исправи своите грешки и да ужива во победата. Тој за медиумите изјави дека заслужува шанса за титулата, а неговата цел е доминација.

„Овој крај дојде со текот на битката. Затоа имам антена на главата за да фатам идеи. Не, тоа не беше мојот најдобар крај. Имаше многу подобри победи на крајот. Во оваа борба со Рејес не бев со целосна контрола над работите. Доминик многупати ме изненади.

Ова не е добро за борец како мене. Сакам да бидам најдобар во работите. Имаше голема можност порано да ја завршам битката. Не сакам да бидам долго во кафезот. Зошто? Зошто не сакам долги битки? Затоа што ова не е доминација. Сакам доминација, а тоа не беше случај. Да, мислам дека заслужувам шанса за титулата.

Моето патување до УФЦ е брзо и немам време да уживам. Ја заслужувам оваа шанса. Ми треба малку време да се одморам и да уживам. Јас сум во најдобрата лига во светот и сакам да го искористам искуството од борбата со Рејес на мојот тренинг. Морам да ги коригирам грешките, а за тоа е потребно време“, рече Прохаска.