Јапонецот Мурата го зеде појасот на Канело

116

Светската боксерска асоцијација (ВБА) одлучи Риота Мурата да биде новиот шампион во суперсредна категорија. ВБА оценија дека треба да му го дадат ослободениот појас на Сол Алварез-Канело на својот редовен јапонски шампион.

Тој ја заслужи промоцијата откако го победи Роб Брант на реваншот во јули 2019 година, според федерацијата.

34-годишниот Мурата во кариерата има 16 победи (13 нокаути) и 2 порази.

Тој беше промовиран од Топ ранг и затоа би му било тешко да обезбеди борба со некое од големите имиња во категоријата. Со Генади Головкин и Деметриус Андраде ги менаџира Боб Арам, но тие имаат ексклузивни договори со ДАЗН.

Така, Јапонецот е во ќорсокак за повеќемилионска битка, и покрај неговиот шампионски статус.