Јан го нокаутира Жозе Алдо во последната рунда (ВИДЕО)

101

Пјотр Јан стана втор шампион во УФЦ од Русија, откако го победи Жозе Алдо на УФЦ 251 во Абу Даби.

Тие се бореа за испразнетата титула во петел категорија. Алдо се надеваше дека ќе стане шампион во друга категорија, но Јан се покажа како превисока препрека за легендарниот Бразилец. Во овој меч, Алдо се врати на ножните удари и зададе многу Јан. Првите три рунди беа доста оспорувани и тешки за проценка. Двајцата разменија доста тешки удари.

Во последните две рунди, Алдо почна да забавува и изгледаше уморен. Ова му даде шанса на Јан да блесне, при што ја искористи предноста. Пјотр силно притисна во 4-та рунда и му го скрши носот на Бразилецот. Тој успеа да го повреди, но Алдо преживеа. Во петата рунда, притисокот на Јан беше уште поголем. Го испрати Алдо на поодт, каде зазеде доминантна позиција и го опсипа со удари противникот. Судијата на мечот му даде на премногу шанси на Алдо да реагира, но тој само се бранеше и ги примаше тешките удари на Јан.

„Без милост“ не покажа милост кон Жозе и продолжи да го удира додека судијата не интервенираше и ја прекина борбата во последните 2 минути од последната рунда. Така, со оваа победа, Пјотр Јан е неоспорен шампион во петел категоријата петелки. Тој ја зголеми својата серија на 10 последователни победи. Жозе Алдо влезе во серија од 3 последователни порази и 5 порази во последните 7 битки. Ова беше речиси сигурно последната шанса за титула во легендарната кариера на Алдо.

https://www.instagram.com/p/CChx3M_HQcp/?utm_source=ig_embed

View this post on Instagram

THE NEXT GEN IS HERE.

A post shared by ufc (@ufc) on

УФЦ 251 резултати:
Камару Усман – Хорхе Масвидал со едногласна одлука
Александар Волкановски – Макс Холовеј со поделена одлука
Петр Јан – Хозе Алдо со ТКО, (Р5, 3:24)
Роуз Намахунас – Џесика Андраде со поделена одлука
Аманда Рибас – Пејџ ван Зант со завршница (лост на рака) (Р1, 2:21)

Воведни борби:
Јиржи Прохаска – Волкан Оездемир со КО (Р2, 0:49)
Муслим Салихов – Елисеу Залески со поделена одлука (30-27, 29-28, 28-29)
Макван Амирхани – Дани Хенри со завршница (анаконда гушење) (Р1, 3:15)
Леонардо Сантос – Роман Богатов со едногласна одлука (29-26 x3)
Марцин Тибура – Максим Гришин со едногласна одлука (30-27 x2, 30-26)
Раулијан Паива – Жалгас Жумагулов со едногласна одлука (29-28 x3)
Керол Роса – Ванеса Мело со едногласна одлука (30-26 x2, 30-27)
Дејви Грант – Мартин Ден со КО (Р3, 2:38)