Јошин го освои кендо шампионатот во Солун, златен медал за Владмир Кесковски

josin-so-medali-vo-solun-2016

Македонскиот Kендо клуб зен кендо доџо „Јошин“ го освои кендо шампионатот во Солун!

Денес, во екипните натпреварувања на интернационалниот турнир во „Солун опен“, Грција, нашиот кендо клуб „Јошин“ го освои златниот медал, освојувајќи го трофејот на ова престижно кендо натпреварување.

josin-vo-solun-2016

Нашиот тим во состав Атанасовски Андреј, Владимир Кесковски, Матеј Ивановски, Александар Петрески, Бондиков Александар и Горан Петровски предводени од тренерот Златко Кесковски во финалето се бореше против клуб од Атина, еден од најдобрите клубови во Грција, добивајќи го мечот со енчо борба од страна на Владимир Кесковски.

josin-natprevaruvaci-solun-2016

Со овие успеси, Македонската кендо федерација покажува голем напредок зад кој стои континуирана работа, како и посветеност и тренинзи на нејзините клубови и поединци.

vladimir-keskovski-solun-2016

Вчера во индивидуална категорија репрезентативецот Владимир Кесковски го освои првото место во поединечна конкуренција, додека Ивона Лазаровска го освои 3 место за жени – кју.

josin-i-kecko-vo-solun-2016

Кесковски Златко ја освои вицешампионска титула во категоријата ветерани. Атанасовски Андреј, Матеј Ивановски и Александар Петрески стигнаа до четвртфиналните натпревари.

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...