Штипските гладијатори Никола Нацев и Славче Арсов ја почнуваат сезоната од Карловац опен

Кикбоксерите на Гладијатор од Штип сеозната ќе ја започнат од Карловац, Хрватска, кадсе што ќе настапат на Европскиот кик бокс куп од 9 до 11 февруари.

На Европскиот куп во Карловац ќе настапат натпреварувачи од 40-тина земји. За Гладијатор ќе настапат младите кикбоксери Никола Нацев, кој беше трет на последното ЕП во Скопје и Славче Арсов. Нацев ќе настапи во категоријата до 69, а Славче Арсов до 79 килограми. Славче Арсов ќе се бори и за појас, ако го освои првото место.


„Очекувам медлаи од двајцата. Тие се бисери на македонсиот кик бокс. Верувам во нив“, рече тренерот Шенол Асанов.

Ipon.mk/К.М.

print

Можеби ќе ви се допадне...