Штерјов, Поцеста и Димитров против Латвиец и Ерменци на Европското првенство

Утре настапуваат македонските борачи на Европското првенство за пионери во Ѓер, Унгарија.

Стефан Штерјов (41 кг) во осминафиналето ќе се бори со репрезентативецот на Латвија Александрс Сникоренко, Реџеп Поцеста (48 кг) 1/8 финалето се среќава со Мушег Мрктчјан од Ерменија, додека Дарио Димитров (52 кг) со Ерменецот Абраханјан Хајкпочнува од квалификации.

На ЕП настапува и Барбара Стојкоска (54 кг), нејзината борба е во сабота.

Ipon.mk

print