Шевченко ја одбрани титулата на УФЦ, Луке му го скрши носот на Пери (ВИДЕО)
Aug 10, 2019; Montevideo, MO, Uruguay; Valentina “Bullet” Shevchenko (red gloves) vs. Liz “Girlrilla” Carmouche (blue gloves) during UFC at Antel Arena. Mandatory Credit: Jason Silva-USA TODAY Sports

Валентина Шевченко во Монтевидео втор пат ја одбрани титулата шампион на УФЦ во категоријата мува.

Незадоволната уругвајска публика беше сведок на слаба борба во која 31-годишната Киргистанка со перуанско државјанство ја победи Лиз Кармуш со убедлива одлука на судиите (50-45, 50-45. 50-45).

Со ова Американаката се одмазди за првиот пораз во кариерата. Кармуш славеше во 2010 година со технички нокаут во третата рунда.

https://twitter.com/FansUFCLatinoa1/status/1160394279124111360?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fmma.bg%2Fnovini%2Fmma-novini%2Fvalentina-shevchenko-zashtiti-titlata-s-pobeda-nad-liz-carmouche

Во коглавната борба Висенте Луке (17-6-1, 10-2 УФЦ) со поделена одлука на судиите (28-29, 29-28, 29-28) го совлада Мајк Пери (13-5, 7-5 УФЦ).

27-годишниот Бразилец во текот наборбата му го скрши носот на Пери.

print