Чисора брутално го нокаутира Шпилка (ВИДЕО)

Во лондонската пресметка на поранешните предизвикувачи за титулата во тешка категорија Дерек Чисора (31-9, 21 КО) брутално ја го нокаутира Артур Шпилка (22-4, 15 КО).

35-годишниот Британец, роден во Зимбабве, изгледаше многу подобро од неговата претходна борба во април, кога со едногласна одлука го совлада Сенада Гаши.

Во воведниот дел нанастанот Вајт – Ривас двјацта погаѓаа од самиот почеток, а по 60 секунди од борбите во втората рунда Чисора со серија крошеа брутално го нокаутира полскиот левак.

На Шпилка ова му е трет пораз со нокаут во последните пет меча (Дионтеј Вајлдер, Адам Ковнцки) и четврти во кариерата.

Чисора изјави дека сака да се бори со Џозеф Паркер во наредниот меч, а неговиот суперпромотор Дејвид Хеј рече дека веќе разговарал со поранешниот светски шампион и му начелно дал согласност.

print