Хрговиќ направи голем скок на ранг листата на ВБЦ

Светскиот боксерски совет (ВБЦ) ја објави ранг листата за октомври.

По освојувањето на интернационалниот појас на ВБЦ со нокаут против Амир Мансур во Загреб, хрватскиот боксер Филип Хрговиќ (6-0, 5 КО) направи скок за 14 места на ранг листата и сега е 17-ти.

Првиот предизвикувач е Дилиен Вајт, додека следниот задолжителен предизвикувач Доминик Бризил е на четвртото место.

Првакот Дионтеј Вајлдер на 1 декември ја брани титулата против Тајсон Фјури.

Поранешниот шампион Бирмејн Стиворн, кој минатиот номеври се бореше по втор пат со Вајлдер за светската титула, испадна од првите 40.

ВБЦ листа за октомври 2018 година, тешка категорија:

1.Dillian Whyte
2. Luis Ortiz
3.Tyson Fury
4. Dominic Breazeale
5. Joseph Parker
6. Agit Kabayel
7. Alexander Povetkin
8. Adam Kownacki
9. Dereck Chisora
10. Hughie Fury
11. Charles Martin
12. Carlos Takam
13. Bryant Jennings
14. Oscar Rivas

15. Sergey Kuzmin
16. Andy Ruiz Jr.
17. Filip Hrgović 
18. Johann Duhaupas
19. Mariusz Wach
20. Kyotaro Fujimoto
21. Robert Helenius
22. Marco Huck
23. Lucas Browne
24. Tony Yoka
25. Joe Joyce
26. Tomasz Adamek
27. Gerald Washington
28. Daniel Dubois
29 Simon Kean
30. Nathan Gorman
31. Tyrone Spong
32. Artur Szpilka
33. Tom Schwarz
34. Otto Wallin
35. Petar Milas 
36. Michael Hunter
37 Izuagbe Ugonoh
38. Oleksandr Teslenko
39. Jermaine Franklin
40. Tshibuabua Kalonga

print