Хабиб Нурмагомедов зборува за својот пат до успехот (ВИДЕО)

 

Хабиб Нурмагомедов е непоразен борец, кој во моментов е шампион на УФЦ во лесна категорија. Пред околу една недела успеа да ја порази најголемата ѕвезда на ММА, Конор Мек Грегор, и оттогаш е врвот на славата. Меѓутоа, ова не е лесно, а во краткиот документарец, Хабиб зборува за својот пат до успехот.

„Пораснав во семејство на спортисти. Татко ми е тренер и тренирам со него откако се сеќавам. Тој исто така ги тренираше луѓето од нашето село. Живеевме на приземјето, а и салата исто така беше таму. Ме будеше шумолењето од салата и си мислев дека сум пропуштил тренинг. Имаа тренинзи наутро, а потоа домашна работа во тоа училиште и нова тренинг во вечерните часови. Ако сакав да ги најдам моите пријатели, морав да ги барам на две места – на стадионот каде што игравме фудбал или на реката каде што пливавме едно време.

Не бев лесно дете и имав многу недостатоци, кои ги имам и денес. Татко ми си мислеше дека може да ги поправи и веднаш следеше казната. Тој секогаш велеше дека треба да почувствувам болка за она што сум го направил, за да бидам повнимателен во иднина. Мислам дека тоа навистина е така. Во 2004 година на шампионатот во Дагестан и имаше многу познати борци. Луѓето околу се зборуваа за борбено (комбат) самбо. Тоа многу влијаеше на мене и видов победници и губитници, тага на поразот и радост по победата. Тогаш знаев дека сакав да го почувствувам тоа.

Како дете си мислев за тоа да си шампион. Но, тогаш не можев да замислам дека ќе бидам толку познат. Може да има многу тешкотии на патот. Зборувам за губење на тежината, тренинзи, понекогаш губиш и пак треба да се издигнеш. Еднаш ги скршив предните вкрстени врски, а потоа менискусот. Морав да се оперирам, а потоа да се опоравам. Скршив 2 ребра и ми требаа 2 месеци за да закрепнам. Дури мислам да се повлечам од спортот. Тогаш татко ми рече дека тоа е тест што треба да го поминам. Не можете да запрете и треба да ги надминете тешкотиите.

За мене, семејството секогаш е на прво место. Можам да си дозволам да живеам во САД и на други места каде што животот е подобар од условите на Дагестан. Сакаш да знаеш зошто не? Овие луѓе се мои роднини, семејства, родители и не ги наоѓам во странство. Животот со нас бара многу дисциплина. На некои места, луѓето работат да се хранат и секогаш работат за да преживеат. Понекогаш тие имаат фарми на различен крај на планината далеку од дома. Тие стануваат рано во зори и почнуваат да работат.

Еве, самиот амбиент те прави дисциплиниран, го цени времето и се навикнува на добрата работа. Без оглед каде се наоѓате во Дагестан или Лас Вегас, мора да ги паметите вашите корени и семејството. Не можете да ги разочарате. Мојот план е да продолжам да се борам во наредните 2-3 години и да ја бранам мојата титула, да го воспоставам моето наследство и да создадам приказна. Никогаш во мојата кариера не ги избирав моите противници. Тие избираат противник и ја прифаќаат битката. Како што вели Јулиј Цезар – „Само дисциплина и вежби доведуваат до храброст“.

Има нешто што сакам да го споделам со младите луѓе и луѓето и со оние кои сакаат да постигнат нешто – Вие нема да стигнеш до никаде, ако седиш дома. Ако имаш одредена насока, држи се до неа и не излегувај од патот“.

.

print