Фјури: На Вајлдер ќе му требаат милион судии да ме украде и наредниот пат (ВИДЕО)

Промоторот на Тајсона Фјури, Френк Ворен, планира оваа недела да започне преговори со Дионтеј Вајлдер.

ВБЦ не се противи Вајлдер по девети пат да брани на титулата во реваншот со Британцот, откако битката во Лос Анџелес заврши без победник, а „Бронзениот бомбардер“ го задржа појасот.

„Тајсон Фјури практично целата оваа година ја помина во тренинг камп. Мора да му даде одмор за Божиќ. Упорно ја туркаме идејата за одржување на реваншот во Велика Британија. Размислува на датум кон крајот на пролетта 2019 година  и ако борбата се одржи во Велика Британија се планира да биде на стадион. Ако не успееме, реванш може да се одржи во Лас Вегас. Но, веруваме дека Фјури сега е во диктирачка позиција. Тој е тешкаш број еден во светот. Реков кој и да победи во нивната борба ќе биде број 1, а во моите очи и очите на многу мудри судии, веруваме дека Фјури победи“, изјави Ворен за Дејли меилl.

Иако неговиот промотор смета дека му е потребен одмор, Фјури пак е во салата.

„Фјури ова утро е во салата. Го сонувам Дионтеј Вајлдер. Го сонувам, го јадам, го дишам Дионтеј Вајлдер. Не потценувај ме Д. Во новата година доаѓам по тебе и овој пат ќе ти треба повеќе од милион судии да ме украдат добие, затоа што светот ја знае вистината“, рече Фјури.

.

print