Филипинскиот претседател го избра боксерот Мани Пакијао за наследник

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте објави дека го гледа боксерот Мани Пакијао како негов наследник. Поранешниот светски шампион во осум категории во моментов е сенатор – позиција што ја обезбеди по изборите во 2016 година.

„Еден ден кога бевме сами, му реков дека сакам да стане претседател. Тој донесе толку многу гордост и радост на нашата земја, благодарение на неговиот успех во боксот. Решеноста и смиреноста, се вплатени во триумфот и се достојни за поддражување“, изјави Дутерте на вечера во чест на роденденот на Пакијао.

Во својата професионална кариера во рингот 39-годишниот Мани Пакијао забележа 59 победи, 7 порази и 2 нерешени борби.

Во неговата последна битка во јули, Пакијао загуби од Џеф Хорн и му го предаде појасот за светски шампион на ВБО. Мечот заврши со 12 рунди, по што судиите едногласно му ја доделија победата на Австралијанецот. Сепак, Пакијао не се согласи со нивната одлука и ја прогласи за „неправилна“, сакајќи резултатот од дуелот да биде преиспитан.

print

Можеби ќе ви се допадне...