Фати Вејсели стигна до четвртфиналето на Светското првенство за јуниори, Давид Мишев се бори утре (ВИДЕО)

Фати Вејсели (65 кг) стигна до четвртфиналето на Светското јуниорско првенство во борење во Талин – Естонија, каде што беше запрен од турскиот репрезентативец со 2-5.

Преходно Вејсели салвеше против Карол Јакуб Чегуш од Полска со 8-5 и Бобур Исломов од Узбекистан 6-4.

Фати добро се држеше во четвртфиналето, загуби во последните секунди од борбата.

На СП настапува и Давид Мишев (-61 кг) и ќе се бори со Индиецот Равиндер Равиндер.

Ipon.mk

print