Фаворитот Сесвете го претрпе првиот пораз од Радник 4-12 (ФОТО/ВИДЕО)

Боксерите на Сесвете го претпеја првиот пораз во петото коло на Регионалната бокс лига. Фаворитот за титулата Сесвете загуби од Радник од Бјелина 12 – 4.

Сесвете се крајно незадоволни од судењето на средбата помеѓу Дамир Плантиќ и Џемал Бошњак, на кого судиите му дадоа победа на домашниот боксер покрај подобрата изведба на Пламтиќ. Во знак на протест против судењето, Марко Богдановиќ одби да излезе на рингот и да се бори во супертешка категорија со Дашо Шимеуновиќ.

Во уште еден меч кој можеше да оди на другата страна, шампионот на Босна и Херцеговина, Адем Фетаховиќ, го победи хрватскиот шампион во категоријата до 69 кг, Марко Зељко.

https://www.facebook.com/baboufc/videos/10211694446110307/

Стипан Претњача ја постигна петата победа во Лигата, а втората победа на Сесвете и ја донесе Ален Бабиќ, кој со прекин за 35 секунди го совлада Елвир Шендер.

Работник Бијељина – Сесвете 12 – 4

-56 кг Нандор Цока – Игор Петрот (одлука на судиите)
-60 kg Стипан Пртенњача – Себастијан Шаќири (одлука на судиите)
-64 кг Роберт Кони – Матеј Шимец (одлука на судиите)
-69 кг Адем Фетаховиќ – Марко Иван (одлука на судиите)
-75 кг Един Авдиќ бб (немаше претставник)
-81 кг Џемал Бошњак – Дамир Плантиќ (одлука на судиите)
-91 кг Alen Бабиќ дефиниција. Елвир sendro (ТКО, Р1)
+91 кг Дашо Симеуновиќ  Марко Богдановиќ (ББ)

Војводина/СпартакЛозница 10 – 6

56 кг Саша Сулјиќ – Вељко Глигориќ 0 – 3/0 – 2
60 кг Милош Јанковиќ – Вања Бачиќ 2 – 1/ 2 – 2
64 кг Михаил Југовиќ – Дамијан Грмуша 0 – 3/2 – 4
69 кг, Петар Стошиќ – Милан Фодор 0 – 3/ 2 – 6
75 кг Џон Алексиќ – Варнава Хегји ВО / 2- 8
81 кг Александар Костиќ – Денис Меметовиќ 0 – 3 / 2 – 10
91 кг Bepo Филипи – Михаљ Тарноци AB (втор круг) / 4  -10
+91 кг Владан Бабиќ – Немања Столиќ KO (втор круг) 6 -10

Пинк Пантер  Славија 10-6
-56 кг Александар Ристовски – без противник 3-0
-60 кг Јасин Лама – Никола Ивановиќ 3-0
-64 кг Денис Муаремовски – Слободан Јекиќ 3-0 (ТКО, Р2)
-69 кг Дејан Ристевски – Јован Стјепановиќ 0-3
-75 кг Гоце Јанески – Един Сејдиновиќ 3-0
-81 кг Никола Арсов – Петар Мавковиќ 0-3
– 91 кг Марко Доциќ – Зоран Радиќ 0-3
+91 кг Димитар Ташков – Бранислав Даниловиќ 3-0 (ТКО, Р1)

5.коло
РадникСесвете 12 – 4
Пинк Пантер – Славија 10-6
Војводина/Спартак – Лозница 10-6
Лазревац беше слободен

Табела:

1.Сесвете 8 бода
2.Радник 6 бода
3.Спартак 6 бода
4.Лозница 4 бода
5.Славија 2 бода
6.Лазаревац / Металац 2 бода
7.Пинк Пантер 2 бода

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...