Фабер се врати од пензија и за 46 секунди го среди Рики Симон

Легендата на УФЦ, Уријах Фабер, се врати од пензија по 3 години отсуство и се му се спротивстави на Рики Симон во поднаслованта борба на настанот во Калифорнија. 40-годишниот Уријах ја имаше поддршката во салата во Сакраменто. На почетокот на битката Фабер задава десен оверхенд, а Симон му враќа со лево кроше. Новиот десен оверхенд од членот на Куќата на славните и Симон е на подот.

Уријах се нафрла како избезумен и го опсипува со удири Симон, а судијата интервенира и го прекинува мечот, кој траеше само 46 секунди. Ова е прва победа со нокаут за Фабер од 2006 година и со неа влегува во серија од две последователни победи. Оваа победа е и најбрзата во кариерата на ветеранот кој во 45 борби во ММА победи во 35 од нив.

Во интервјуто по мечот Фабер го прифати предизвикот на Хенри Сехудо и најави дека е подготвен да се бори со него за титулата во петел категорија.

https://twitter.com/makeUSbetagain/status/1150223832063631360?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwgr%5E393039363b74776565745f6d65646961&ref_url=https%3A%2F%2Fmma.bg%2Fnovini%2Fmma-novini%2Furijah-faber-izleze-ot-pensia-i-nokautira-ricky-simon-za-46-sekundi
print