УФЦ 241: Кормиер и Миочиќ 2 – историски реванш (ВИДЕО)

Останува уште една недела до настанот УФЦ 241 што ќе се одржи на 17 август во Калифорнија. Главната борба повторно ќе го отвори патот за шампионот во тешка категорија Даниел Кормиер и поранешниот шампион Стипе Миочиќ.

Минатата година Кормиер го нокаутира во првата рунда Миочиќ и му ја одзеде титулата, со што стана двоен шампион. ДК е во серија од 7 победи, а минатиот ноември го одбрани појасот со победа над Дерик Луис.

Миочиќ не се борел откако загуби од Кормиер, затоа што веруваше дека заслужува итен реванш, а го доби една година подоцна го прими. Стипе има три одбрани на титула во тешка категорија, тоа е рекорд во организацијата и верува дека ќе го врати појасот. Даниел не е подготвен да го изгуби појасот, а тоа е предуслов за здрава борба. Организацијата објави промо-видео пред историскиот реванш меѓу нив и не чека го голем спектакл.

print