УФЦ ја доби првата шампионка од Бразил (ВИДЕО)

Вајли Жанг (20-1, 4-0 УФЦ) е првата шампионка од Кина во УФЦ.

Жанг (30) не губеше време и пред своите навивачи за 42 секунди ја нокаутираше Џесика Андраде (20-7, 11-5 УФЦ) и стана нов шампионка во сламка категорија.

На 27-годишната Бразилка ова и беше прва одбрана на титулата. Појасот го освои во мај на домашен терен во Рио де Жанеиро нокаутирајќи ја Роуз Намхунас.

Џианглианг Ли (17-5, 9-3 УФЦ) од Кина топ тим ја оствари најголемата победа во кариерата нокаутирајќи го на 9 секунди пред крајот на поранешниот шампион на Џаунгл фајт, Елисеу Залески дош Сантос (21-6, 7-2 УФЦ) и ја прекина неговата низата од седум победа.

Новиотзеландецот Каи Кара-Франс (20-7) дојде до 3-0 во УФЦ, откако со едногласна одлука го совлада Марк Де Ла Роса (11-3, 2-3 УФЦ) во перолесна категорија.

print