Устинов и Чар ќе се борат за регуларната титула на ВБА

Александар Устинов (34-1, 25 КО) ќе боксира со Мануел Чар (30-4, 17 КО) за „регуларната“ титула на ВБА во тешка категорија.

Борбата ќе се одржи на 25 ноември во Оберхаузен.

За оваа титула требаше да се борат со Шенон Бригс и Фрез Оквендо, но „Канон“ падна на допинг-тестот. Потоа се одржаа преговори меѓу Устинов и Оквенда, но не постигнаа договор.

На крајот на 40-годишниот Белорусин ќе се бори против 32-годишниот Сириец кој последен пат се бореше минатиот септември, кога го победи Сефер Сефери.

Во мај, Устинов со технички нокаут во првата рунда го совлада Бразилецот Зумбан Лав..

Актуелен ВБА „супер“ шампион во тешка категорија е Ентони Џошуа.

print

Можеби ќе ви се допадне...