Убиствениот нокаут на мечот Вајлдер – Стиворн прогласен за број 1 во 2017 година

На 4 ноември Дионтеј Вајлдер брутално го нокаутира Бирмејн Стиворн во редовната одбрана на светската титула на ВБЦ во супертешка категорија. Дуелот заврши за рекордно време, откако шампионот ја исполни заканата упатена кон предизвикувачтот, а истепа како уште пред крајот на првата рунда.

По многу кратко испитување, Вајлдер почна да го притиска противникот. И по скоро секој удар,Стиворн паѓаше. Два пати успеа да се дигне, но третиот пат Дионтеј го опсипа со таква канонада од удари што стана страшно за него. И судијата ја прекина борбата.

Овој нокаут е препознаен како број 1 во 2017 година од premierboxingchampions.com. Се сеќаваме дека Вилдер ја доби наградата за најдобар нокаут една година претходно. Потоа настрада и полскиот боксер Артур Шпилка од неговите тупаници. Вајлдер го порази својот ривал, нокаутирајќи во деветата рунда.

По победата над Стиворн, Дионтеј Вајлдер го предизвика Ентони Џошуа. „Нема повеќе оправдување, кажи дата“, изјави Американецот!

Џошуа е носител на ИБО и ИБФ шампионските појаси, како и титулата светски суперт шампион на ВБА.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...