Тоше Цветков на 11 декември ќе си ги одмери силите со Милош Костиќ во Ниш

Tose Cvetkov portret

Тоше Цветков на 11 декември ќе се сретне со Милош Костиќ на ММА настанот Naissus figjt champion 2 во Ниш, Србија. Тој ќе настапи во категоријата до 84 килограми по ММА правила.

На Цветков ова му е втора ММА борба, првата беше во Велес на Фајт најт чемпион 3, која ја загуби.

Неговиот противник, Милош Костиќ, е многу искусен и цврст борец кој учестувал на Тесла челиџер, еден од појаките турнири во Србија, кој досега има 10-тина ММА борби.

Cvetkov vo karlos maia

„Се подготвував во „Карлос Маија“ под водство на Мартин Михаилов и останатите тренери работевме на БЏЏ и граплинг, односно борба во партер. Ги подобрив снагата и кондицијата во еден од најдобрите боди билдинг центри во Македонија „Гладијатор“, под надзор на нашиот најдобар боди билдер, Тоше Зафиров. Рачната техника ја усовршував во БК Скопје“, изјави Тоше Цветков.

Plakata za mma vo nis

За време на борбата во Ниш инструкии во аголот ќе добива од тренерот Раде Стефановски, кој минатиот месец во Велес го организираше ММА спектаклот Фајт најт чемпион 3.

„Ова ми втора професионалнба борба. Се чувствувам одлично и ќе дадам се од себе за победа. Борбата е во 3 рунди по 5 минути“, истакна Цветков.

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...