Тишченко ја одбрани титулата европски шампион

Евгени Тишченко ја одбрани европска титула во тешка категорија на шампионатот во Харков.

25-годишниот Русин во финалето со едногласна одлука го победи Англичанецот Чивен Кларк (30:27 Х5). Тишченко е актуелен светски и олимписки шампион.

Од 10 категории Англичаните имаа финалисти во седум. Единстевното злато го освои Питер Мек Греил во бантам категорија.

Виктор Вихрист е новиот европски шампион во супертешка категорија. Во финалето беше подобар од Англичанецот Едвард Фрејзер Кларк.

print

Можеби ќе ви се допадне...