Тете ја одбрани титулата светски првак за рекордни 11 секунди (ВИДЕО)

Золани Тете (26-3, 21 КО) во Белфаст постави рекорд за најбрза одбрана на титулата светски  првак.

20 годишниот Јужноафриканец во првата обрана на ВБО титулата во бантам категорија, со првиот удар за 11 секунди го нокаутираше сонародникот Собонис Гонја.

Ударот падна по шест секунди, судијата почна да брои, но набрзо го прекина мечот кога виде дека предизвикувачот дека не може да го продолжи мечот.  Претходниот рекорд го држеше Даниел Хименез, кој во 1994 година го нокаутираше Харалд Геиер во 17-тата секунда.

.

 

print

Можеби ќе ви се допадне...