Таборите на Џошуа и Паркер се договорија за хонорарите

Промоторот на светскиот шампион во тешка категорија на ВБО, Џозеф Паркер (25-0, 18 КО), Дејвид Хигинс рече дека неговиот тим постигнал договор со таборот на светскиот шампион во верзиите ИБФ, ИБО и ВБА, Ентони Џошуа (20-0 , 20 КО), по прашањето за разпределбата на хонорарот од борбата за обединување на титулите која е планиран да се организира во 2018 година.

„Навистина сме блиску до постигнување на договор. Од кај Џошуа направија мал попуст и стигнавме до договор за тоа дека Паркер ќе добие од 30 до 35 отсто од вкупниот хонорар. Уште многу имаме да преговараме, но веќе постигнавме разбирање за најважното прашање. Потоа ќе преговараме за сè друго“, рече Дејвид Хигинс.

Освен тоа, стана јасно дека при спроведување реванш средба меѓу Џошуа и Паркер, тогаш Новозеландецот ќе добие 55 проценти од вкупната сума за мечот.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...