Сребрен медал за Кристијан Воденски во борење слободен стил!

Kiko borenje vtor 19.7.2015

Кристијан Воденски го освои сребрениот медал во борење слободен стил на 15. Карл Шпис Гедехтнис турнирот во Грабен-Нојдорф, Германија.

Тој настапи во категоријата до 26 килограми и имаше четири победи и еден пораз, како член на екипата АСВ Грисхајм. Во неговата категорија настапија Мохамед Исаев,Николај Васиќ, Џон Кетерлинг, Левин Гиндиг и Роберт Центграф. Но, треба да се каже дека борбата во која беше поразен речиси беше добиена, бидејќи водеше со 6-0, но на крајот противникот Левин Гинлдиг ја доби со 8-6.

vodenski plasman tabela

Воденски вели дека е задоволен, со оглед на тоа што многу малку време тренирал борење слободен стил.

Инаку, Кристијан денска ја имаше стотата борба во кариерата против Исаиев, во сите спортови, и ја забележа 100 победа.

ipon.mk/В.Д.

 

print

Можеби ќе ви се допадне...