Сребрен медал за Елмедин Сејфулаху на Балканскиот шампионат во Турција

Елмедин Сејфулаху (-60 кг) го освои сребрениот медал на Балканското првенство за јуниори во борење слободен стил во Бурса, Турција, откако во финалето беше поразен од европскиот вицепрвак Микјај Наим од Бугарија со 5-15, односно технички туш.

Нашиот борач одлично се бореше, велат од нашето водство, при водство од 7-5 сакаше да нападне, но не успеа во намерата и на крај изгуби со технички туш 15-5

Сепак, се работи за многу посикусен противник кој два пати е втор вна Европксите јуниорски првенства, но и успех за македонското борење и за самиот Сејфулаху.

Да потсетиме дека Сејфулаху извојува три победи до финалето против противници од Турција 8-3, Гани Халили од Косово 8-0 и Норберт Молнос од Романија 8-2.

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...