Сребрен и бронзен медал за Паунд фор пуанд на турнирот во Атина за бразилско џиу џицу

Битолскиот клуб за бразилско џиу џицу Паунд фор паунд освои сребрен и бронзен медал на Националниот Грција УАЕЏЏФ турнир за бразилско џиу џицу во Атина во саботата.

Сребрен медал освои Сашко Мирчевски (85 кг), а Игор Додевски (69 кг) бронзениот.

Мирчевски најпрвин триумфираше против Али-Реза Амели (Австрија) со 5-0, па против Томас Данезис (Грција) со 2-1, а во финалето загуби од Димитриос Ксиројанис.

Додевски со 0-2 на поени загуби од грчкиот претставник Димитриос Барис, а во битката за третото место убедливо со 11-0 го совлада Александрос Писирицис (Грција).

Клубот забележа четири тимски победи од кои две со зафат армбар и давење и две со судиска предност и поени, но и исто толку порази од кои три се на поени и финална борба со судиска предност во корист на Грција.

„Организацијата беше на одлично ниво, со европски познати имиња од светот на бразилското џиу џицу од Германија, Полска, а некои дури и од Бразил. Ја претставувавме Македонија и П4П тимот и успеавме да донесеме еден сребрен и еден бронзен медал. Имавме одлични борби со противници од Грција, Кипар и Иран. Се вративме со големо искуство и со амбиции веќе следната година на истото натпреварување да се појавиме со поголема екипа и направиме поголем успех“, вели тренерот Сашко Мирчевски.

Наредни натпревари што ги чекаат се два турнира за џиуџицу во Монтана, Бугарија, и „Скопје опен 2018“, на кои ќе настапат со поголема екипа. Овој викенд во Монтана ќе настапат заедно со други тимови од Македонската џиу џицу федерација.

Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...