Спенс го победи Мајки Гарсија пред 47000 гледачи (ВИДЕО)

Мајки Гарсија (30-1, 30 КО) не успеа да ја освои светската титула и во петата тежинска категорија.

31-годишниот Американец на Арлингтон стадионот во Тексас беше поразен со убедлива судска одлука од шампионот на ИБФ во велтер категорија, Ерола Спенс (25-0, 21 КО).

На Спенс ова му е трета одбрана на титулата, а на Гарсија прв пораз во 12-годишната кариера.

„Вистина“ пред 47 525 навивачи на АТ & Т стадионот со едногласна славеше со едногласна судиска одлука, при што сите судии ги дадоа сите рунди – 120-107, 120-108, 120-108.

Неофицијалните Компу бокс статистика го потврдува нивното бодување.

Спенс погоди 345 од 1082 упатени удари, односно пласира 270 удари повеќе од Гарсија (75 од 406).

Погоди и повеќе моќни удари – 237 од 464 во однос со 54 од 218.

Спенс по победата го предизвика Мани Пакијао.

.

print