Се е договорено: Стипе Миочиќ и Френсис Нгану се борат за тешкашката титула на 20 јануари

Стипе Миочиќ и официјлано ќе ја брани титулата против првиот предизвикувач Френсис Нагану на 20 јануари на УФЦ 220. Веста прво ја пренесе МММ Џанки, а потоа ја потврди и ММА Фајтинг

Миочиќ е пред единствената шанаса да го подобри рекордот, четврти пат по ред да ја одбрани титулата во тешка категорија.

Френсис Нагану во последната средба го нокаутира Алистер Оверем на УФЦ 218, а тоа беше неговата прва средба во последните неколку месеци, но со оваа борба успеа да стане прв предизвикувач за титулата. Од 2015 година Нагну постигна 6 победи во УФЦ, без пораз, а вкупно има 11 победи и 1 пораз во неговата кариера. Четири од неговите последни победи се во првите две минути.

Во меѓувреме, Стипе Миочиќ последен пат се бореше во мај, и моментално е во серија од 5 последователни победи, од кои сите со нокаут. Неодамна, на УФЦ 211 го нокаутира Жуниор дош Стантос во третата минута од средбата.

Екстремно возбудливата средба ја очекуваат и навивачите и самата федерација.

print

Можеби ќе ви се допадне...