Сергеј Ковалев е исфрлен од лет, бидејќи бакнувал патничка и и фрлал пари

Сергеј Ковалев е исфрлен од летот на аеродромот Форт Лаудердејл.

Шампионот во лесна категорија на ВБО се упатил кон Лос Анџелес, но не пристигна таму со планиран лет.

Пред полетувањето една патничка го обвинила Ковалев дека ја зграбил за раката, ја бакнал и и фрлал.

Покрај тоа, се впуштил на жестока кавга со неколку други патници.

Инцидентот се случил на 15 јули.

Според пишувањето на „Атлетика“, жената се расплакала и се пожалила на стјуардесите дека се чувствува небезбедно и непријатно, па боксерот е тргнат од авионот заради непримерно однесување.

Ковалев не е уапсен, а инцидентот не е предмет на истрага.

36-годишната Русин исто така се соочи со правни проблеми во почетокот на оваа година, кога една жена го тужеше за отштета од 8 милиони американски долари за наводна повреда, откако го одбила неговото додворување.

Случајот е во тек, а Ковалев се изјасни за невин.

Следниот меч е на 24 август во Чејабинск каде ќе боксиара против задолжителниот предизвикувач Ентони Јард.

Во тек се и преговори за борба против Канело Алварез.

print