Само Филип Тасев со победа на Светското првенство, Бесир Алили има шанса за репасаж

Само Филип Тасев извојува победа на Светското првенство во борење слободен стил за кадети во Загреб, Хрватска, додека Бесир Алили и Аид Салихаси се поразени.

Филип Тасев (-60 кг) го совлада Гуелбел Џош Форчн Пенан од Брегот на Слоновата Коска со 14-3, а во осминафеналето налета на Монголецот Сухбат Мунх Очир и загуби со технички туш.

Бесир Алили (-45 кг) има шанса да се бори во репасажот ако Турчинот Ахмет Јуџел кој го победи со 0-4 се пласира во финалето, затоа што се пласира во полуфиналето каде што се среќава со Рахман Муса Амузадхалили од Иран.

Алили е најмлад во оваа конкуренција, а тоа им оди во корист на повозрасните борачи.

Резултати

-45 кг Бесир Алили – Ахмет Јуџел (Турција) 0-4 (туш)
-51 кг Аид Салихаси – Андриј Терзи (Украина) 0-10 (ТТ)

-60 кг Филип Тасев – Гуелбел Џош Форчн Пенан (Брегот на Слоновата Коска) 14-3
-60 кг Филип Тасев – Сухбат Мунх Очир (Монголија) 0-10 (ТТ)
Вчера
-65 кг Давид Мишев Бекзат Жалгасов (Казахстан) 0-10 (ТТ)

Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...