САД го освоија Светскиот куп во борење слободен стил (ФОТО/ВИДЕО)

САД го освоија првото место на Светскиот куп во борење слободен стил во Ајова, САД, откако во финалето ја совлдаа репрезентацијата на Азербејџан со 6-4. Ова е 14 титула за САД, а прва од 2003 година.

Трета е селекцијата на Јапонија која во борбата за бронзениот медал ја совлада Куба со 6-4.

Грузија беше подобра од Монголија за петата позиција совладувајќи ја 6-4, додека Казахстан немаше проблеми со Индија во борбата за седмата позиција со 10-0 по дисквалификацијата на оваа репрезентација.

Американците Светскиот куп го завршија без пораз, бидејќи во групниот дел забележаа три победи. Сепак, на Светскиот куп не учетсвуваа Русија, нејзините борачи не добија американски визи и Иран.

Олимпискиот шампион од 2012 година и четирикратен светски првак, Џордан Бурогс, кој во Светскиот куп има скор 27-0, по втор пат се „лизна“ против европскиот шампион Гаџимурад Омаров (У-23Е) до 74 килограми.

1st place: United States 6, Azerbaijan 4
57kg: Giorgi Edisherashvili (Azerbaijan) dec. Thomas Gilman (USA), 8-7
61kg: Kendric Maple (USA) dec. Afghan Khashalov (Azerbaijan), 6-2
65kg: Logan Stieber (USA) dec. Haji Aliyev (Azerbaijan), 6-3
70kg: Joshgun Azimov (Azerbaijan) dec. James Green (USA), 4-4
74kg: Jordan Burroughs (USA) pin Gasjimurad Omarov (Azerbaijan), 3:15
79kg: Kyle Dake (USA) dec. Jabrayil Hasanov (Azerbaijan), 5-3
86kg: David Taylor (USA) tech. fall Aleksander Gostiev (Azerbaijan), 12-2
92kg: Aslanbek Alborov (Azerbaijan) dec. J’den Cox (USA), 4-4
97kg: Kyle Snyder (USA) tech fall Roman Bakirov (Azerbaijan), 14-3
125kg: Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan) dec. Nick Gwiazdowski (USA) 4-3

3rd place: Japan 6, Cuba 4
57kg: Yuki Takahashi (Japan) dec. Reineri Andreeu Ortega (Cuba), 7-5
61kg: Kazuya Koyanagi (Japan) dec. Yowlys Bonne Rodriquez (Cuba), 9-6
65kg: Daichi Takatani (Japan) dec. Alejandro Enrique Valdes Tobier (Cuba), 10-8
70kg:  Franklin Maren Castillo (Cuba) dec. Keisuke Otoguro (Japan), 8-4
74kg: Yuhi Fujinami (Japan) tech. fall Livan Lopez Azcuy (Cuba), 16-5.
79kg: Sohsuke Takatani (Japan) tech. fall Yoan Zulueta Morales (Cuba), 10-0
86kg: Yurieski Torreblanca Queralta (Cuba) dec. Shota Shirai (Japan), 4-1
92kg: Lazaro Hernandez Luis (Cuba) dec. Takashi Ishiguro (Japan), 4-4
97kg: Reineris Salas Perez (Cuba) tech. fall Taira Sonoda (Japan), 12-0
125kg: Taiki Yamamoto (Japan) dec. Yudenny Alapajon Estevez (Cuba), 6-5

5th place: Georgia 6, Mongolia 4
57kg: Bekhbayar Erdenebat (Mongolia) dec. Teimuraz Vanishvili (Georgia), 4-0
61kg: Tuvshintulga Tumenbileg (Mongolia) tech. fall Lasha Lomtadze (Georgia), 11-0
65kg: Magomed Saidovi (Georgia) by forfeit
70kg:  Levan Kelekhsashvili (Georgia) dec. Ganbayar Sanjaa (Mongolia), 2-1
79kg: Tarzan Maisuradze (Georgia) dec. Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia), 7-1
79kg: Tariel Gaphrindashvili (Georgia) dec. Gantulga Iderkhuu (Mongolia), 22-17
86kg:  Uitumen Orgodol (Mongolia) dec. David Khutsishvili (Georgia), 12-5
92kg:  Dato Marsagishvili (Georgia) inj. dft. over Turtogtokh Luvsandorj (Mongolia), 0:45
97kg: Givi Matcharashvili (Georgia) tech. fall Batzul Ulziisaikhan (Mongolia), 10-0
125kg: Zolboo Natsagsuren (Mongolia) dec. Zviadi Metreveli (Georgia), 6-0

7th place: Kazakhstan 10, India 0
57kg: Mukhambed Kuatbek (Kazakhstan) by forfeit
61kg: Rassul Kaliyev (Kazakhstan) dec. Sandeep Tomar (India), 10-6
65kg: Sayatbek Okassov (Kazakhstan) tech. fall Sharvan (India), 10-0
70kg:  Meirzhan Ashirov (Kazakhstan) dec. Arun Kumar (India), 6-0
74kg: Daniyar Kaisanov (Kazakhstan) dec. Vinod Kumar Omprakash (India), 13-7
79kg: Saken Aitzhanov (Kazakhstan) pin Sachin Giri (India), 1:31
86kg:  Elkhan Assadov (Kazakhstan) dec. Pawan Kumar (India), 3-0
92kg: Iliskhan Chilayev (Kazakhstan) dec. Deepak Punia (India), 10-3
97kg: Mamed Ibragimov (Kazakhstan) tech. fall Viky (India), 10-0
125kg: Daulet Shabanbay(Kazakhstan) tech. fall Pushpender Singh (India), 10-0

.

print

Можеби ќе ви се допадне...