Руски боксер е во критична состојба (ФОТО/ВИДЕО)

Рускиот боксер Максим Дадашев е во критична состојба во болница по мечот со Порториканецот Субриел Матијас во боксерска галавечер во Окссон Хил, САД.

https://twitter.com/ESPNBoxeo/status/1152413333116637190?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1152413333116637190&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D796559

Штабот на Русинот го прекина мечот во 11-тата рунда откако Дадашев прими тешки удари и се чувствуваше лошо.

Боксерот е однесен во болница каде што е направена операција на главатазаради оток на мозокот и се уште е во критична состојба.

Дадашев има 14 професионални меча, од кои 13 се победи (11 со нокаут) и 1 пораз.

Мечот против Порториканецот, Суриел Матијас беше во полусредна категорија, а победникот станува предизвукувач за титулата на Меѓународната боксерска федерација (ИБФ).

print