Русија пред САД по бројот на медали на СП во борење слободен стил (ВИДЕО)

Русија е најдобрата нација во слободен стил на Светското првенство во борење во Будимпешта, Унгарија. Руските борачи освоија 7 медали од кои 4 се златни, 1 сребрен и 2 бронзени.

Втора е репрезентација на САД исто така со 7 медали, но со помлаку златни, односно 3 злата, 1 сребро и 3 бронзи, а трета е селекцијата на Грузија со 4 медали – 1 златен, 1 сребрен и 2 борнзени.

Резултати во слободен стил

57kg
GOLD: Zavur UGUEV (RUS) df. Nurislam SANAYEV (KAZ) by VPO1, 4-3
BRONZE: Suleyman ATLI (TUR) df. Thomas GILMAN (USA) by VPO1, 5-4
BRONZE: Yuki TAKAHASHI (JPN) df. Reineri ANDREU ORTEGA (CUB) by VPO1, 5-4

61kg
GOLD: Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) df. Gadzhimurad RASHIDOV (RUS) by VPO1, 6-5
BRONZE: Tuvshintulga TUMENBILEG (MGL) df. Beka LOMTADZE (GEO) by VPO1, 6-3
BRONZE: Joseph Daniel COLON (USA) df. Mohammadbagher Esmaeil YAKHKESHI (IRI) by VSU1, 13-2

65kg
GOLD: Takuto OTOGURO (JPN) df. Bajrang BAJRANG (IND) by VPO1, 16-9
BRONZE: Alejandro VALDES TOBIER (CUB) df. Seungchul LEE (KOR) by VSU, 10-0
BRONZE: Akhmed CHAKAEV (RUS) df. George BUCUR (ROU) by VPO1, 9-4

70kg
GOLD: Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. Adam BATIROV (BRN) by VPO1, 7-6
BRONZE: Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) df. Byambadorj BAT ERDENE (MGL) by VSU, 10-0
BRONZE: Franklin MAREN CASTILLO (CUB) df. Andriy KVYATKOVSKYY (UKR) by VSU1, 11-1

74kg
GOLD: Zaurbek SIDAKOV (RUS) df. Avtandil KENTCHADZE (GEO) by VPO1, 2-2
BRONZE: Bekzod ABDURAKHMONOV (UZB) df. Soner DEMIRTAS (TUR) by VPO1, 3-2
Jordan Ernest BURROUGHS (USA) df. Frank CHAMIZO MARQUEZ (ITA) by VPO1, 4-4

79kg
GOLD: Kyle DAKE (USA) df. Jabrayil HASANOV (AZE) by VPO, 2-0
BRONZE: Ali SHABANAU (BLR) df. Ezzatollah Abbas AKBARIZARINKOLAEI (IRI) by VPO1, 8-8
BRONZE: Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) df. Davit KHUTSISHVILI (GEO) by VSU, 10-0

86kg
GOLD: David Morris TAYLOR III (USA) df. Fatih ERDIN (TUR) by VSU1, 12-2
BRONZE: Hassan Aliazam YAZDANICHARATI (IRI) df. Dauren KURUGLIEV (RUS) by VPO1, 11-5
BRONZE: Taimuraz FRIEV NASKIDAEVA (ESP) df. Gwanuk KIM (KOR) by VPO1, 7-2

92kg
GOLD: J’den COX (USA) df. Ivan YANKOUSKI (BLR) by VPO1, 4-1
BRONZE: Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) df. Dato MARSAGISHVILI (GEO) by VSU1, 12-1
BRONZE: Atsushi MATSUMOTO (JPN) df. Turtogtokh LUVSANDORJ (MGL) by VPO1, 6-5

97kg
GOLD: Abdulrashid SADULAEV (RUS) df. Kyle SNYDER (USA) by VFA, 2-0
BRONZE: Elizbar ODIKADZE (GEO) df. Magomed IBRAGIMOV (UZB) by VFA, 5-2
BRONZE: Abraham CONYEDO RUANO (ITA) df. Pavlo OLIINYK (HUN) by VPO1, 2-2

125kg
GOLD: Geno PETRIASHVILI (GEO) df. Zhiwei DENG (CHN) by VPO, 6-0
BRONZE: Parviz Khodavirdi HADIBASMANJ (IRI) df. Anzor Ruslanovitch KHIZRIEV (RUS) by VPO1, 11-2
BRONZE: Nicholas Edward GWIAZDOWSKI (USA) df. Sumit SUMIT (IND) by VPO1, 7-2

Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...