Ронда Русеј влегува во Куќата на славните на УФЦ

Пионерката на женското ММА, Ронда Русеј, ќе биде примена во Куќата на славните на УФЦ. Церемонијата ќе се одржи на 5 јули во Лас Вегас. Тоа е дел од таканаречената недела на УФЦ.

31-годишната Американка е првата жена што потпиша договор со организацијата.

Благодарение на неа, рејтингот на платените гала настани постигнаа рекордни висини. Таа ги доби првите седум меча за минута, користејќи и рамбаровите. Русеј беше сопрена во налетот од легендарната боксерка Холи Холм, а по долга пауза таа го забележа и вториот пораз во кариерата од Аманда Нунес.

Во моментов, Ронда Русеј е дел од Светската федерација за борење – кечери. Таа ќе се бори за титулата Првична сила оваа недела против моќната Наја Џек.

Никогаш порано жена не влегла во Куќата на славните на УФЦ.

.

print