Рокхолд прв предизвикувач, Ван Зант влезе во Топ 10!
Лук Рокхолд

Лук Рокхолд

По одржавувањето на УФЦ он ФОКС 15 минатиот викенд, најсилната светска ММА промоција ја објави најновата листа на најдобрите борци во сите категории. 

Лук Рокхолд со победа над Лиото Мачида се искачи на првото место на предизвикувачи во средна категорија, потиснувајќи го од таа позиција Роналдо Соуза, кој на истиот настан го порази Крис Камоци. Зад нив во овој момент се  Белфорт и Мачида.

Во лесна категорија – жени, Пејџ ван Зант напредуваше за пет позиции, по што се најде меѓу првите 10 и е на седмото место.

Комплетните листи по категорија може да ги видите http://www.ufc.com/rankings.

Среднотешка:

Шампион: Крис Вајдман

1. Лука Рокхолд+3

2.Жакар Соуза -1

3. Витор Белфорт

4. Лиото Мачида -2

5. Андерсон Силва

6. Јоел Ромеро

7. Џерард Мусаси

8. Тим Кенеди

9. Талес Леитес

10. Мајкл Биспинг

11. СБ Долавеј

12. Костас Филипу

13. Тим Боеч

14. Бред Таварес

15. Роан Каренеиро

Лесна категории:

Победник: Јоана Једрзејчик

1. Карла Еспараза

2. Клаудија Гаделха

3. Џесика Пен

4. Роуз Намахунас

5. Тесиа Торес

6. Ранда Маркос

7. Пејџ ван Зант +5

8. Џоан Калдервуд -1

9. Марина Мороз

10. Ашлинг Дејли

11. Феличе Хериг -3

12 Хедер Кларк -11

3 Хулијана Лима

14. Ангела Хил

15. Виена Ролингс * НР

 

print

Можеби ќе ви се допадне...