Роберт Витакер со тешка повреда на коленото надвор од кафезот до 2018-та

Дуелот меѓу Мајкл Биспинг и Жорж Сент Пјер во средна категорија е се поблиску до реализација со мала помош од привремениот шампион Роберт Витакер.

Излегува дека Рипер заработи тешка повреда на лигаментите на левото колено за време на победата над Јоел Ромеро на УФЦ 213 овој месец.

„Не е моја работа да знам точно каква е повредата“, изјави Витакер и додаде: „Само можам да кажам дека е сериозна и страшно многу болеше кога се повредив. Но лекарите секогаш сметаат дека е дојден крајот на светот, нели? Ако ги слушав нив, сега требаше да сум во инвалидска количка“.

Ромеро мораше да го предизвика Биспинг за титулата во средна категорија, но враќањето на Жорж Сент Пјер и операцијата на коленото на Каунт ја одложија битката.

Организаторите ја компензираа средбата со дуел за привремената титула чии носители, сепак, можеби нема да се борат пред 2018-тата. Поранешниот шампион Лук Рокхолд е ја има истата можност, бидејќи со нестрпление го чека следниот противник.

print