Реваншот Џошуа-Руиз на неутрален терен

Ентони Џошуа потврди дека неговиот реванш меч против Мексиканецот Енди Руиз Јуниор нема да се оддржи во Велика Британија, откако шампионот побара да се оди на „неутрален“ терен.

Руиз Јуниор сензационално го нокаутираше Британецот Џошуа во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк во јуни, но во нивниот договор има клаузула за задолжителен ри-меч, иако локацијата не утврдена. 29-годишниот Џошуа се надеваше за договор за дуел на стадионот во Кардиф, но сега признава дека ќе мора да боксува на друго место.

„Тој не ги одредува сите услови, но тоа е во ред, не ми пречи да боксувам во Америка. Би сакал реваншот да е во Кардиф, но тој ќе биде на неутрален терен. Руиз е шампионот и тој ќе реши каде ќе добие ќотек. Но, сакам да се заврши работата пред Нова година за да ги вратам титулите. И да боксирам, а неговиот чичко да биде судија ќе го искршам, така што не е многу важно“, вели Џошуа.

print