Пулев бара Руиз да се откаже од реваншот со Џошуа и да се бори со него

Кубрат Пулев ја бара својата борба за титулата светски шампион во тешка категорија.

Бугаринот беше прва на листата на ИБФ за предизвикувачи и испрати официјално барање до федерацијата,при што побара нивниот шампион Енди Руиз да се бори со него, а не Ентони Џошуа.

Аргументите на тимот на Пулев се тие дека заслужено ја изборил својата шанса со победата во елиминацискиот меч зазадолжителен предизвикувач против Хјуи Фјури во октомври минатата година.

Пулев требаше да се бори за титулата светски шампион во октомври 2017 година против Ентони Џошу, но се повреди и го замени од Карлос Такам.

Промоторот на Џошуа Еди Херон јасно стави до знаење дека ЕЏ повторно ќе се сретне со Руиз во следната борба.

Ќе биде интересно да се види што ќе направи ИБФ, бидејќи на федерацијата е со седиште во Њу Џерсимногу брзо му одзеде појасот на Тајсон Фјури кога се одлучи за реваншот (до кој никогаш не дојде) со Владимир Кличко, наместо борба со задолжителниот предизвикувач Вјачеслав Глазков.

„Стрпливо чекавме, но дојде време. Енди Руиз има обврска да се бори со задолжителниот ИБФ предизвикувач Кубрат Пулев“, рече промоторот на Бугаринот, Боб Арум.

„Еди ги води овие борби за титулата во тешка категорија како да е негов приватен бизнис. На крајот на краиштата, Пулев прв пат се бореше за задолжителен предизвикувач пред три години и е следени со обѕир на неговиот статус. ИБФ е федерација што направи преседан следејќиги своите писмени правила и според правилото 5.A.1., клаузулата на Руиз за реванш со Џошуа не влијае врз обврската да се одбрани ИБФ титула против водечкиот предизвикувач“, додаде Ивајло Гоцев од Епик спорт

Во својот прв напад на светската титула во 2014 година Пулев загуби со нокаут во петата рунда од Владимир Кликчко. Тоа е неговиот единствен пораз во професионалната кариера.

print