Прилепската карате тројка доминираше на Првенството на Австралија (ФОТО)

На Националниот карате шампионат на Австралија во Лаункестон во австралиската област Тасманија, прилепската тројка – сестрите близначки Маријана и Мишела Димоски и Кириана Камческа доминираа.

Мишела го освои златниот медал во сениори, а Маријана бронзата, додека Кириана е златена во конкуренција до 21 година, сите заедно се сениорски прваци на Австралија во кати екипно.

На шампионатот учествуваат речиси 700 каратисти од секоја сојузна држава во Австралија.

 „Ова не е нивниот лимит, иако финалето поради лоша судиска одлука и беше одземено на Маријана, но нема да застанат тука. Нивните конкуренти се во светското карате“, напиша Ели Димоска, која заедно со нејзиниот сопруг Златко Димоски се тренери на девојките.

Ipon.mk

print