Потврдено: Миочиќ ќе се бори за титулата на УФЦ во Бразил

stipe miocic arlovski esterlin

Стипе Миочиќ ќе го предизвика Фабрицио Вердум во мечот за титулата шампион во тешка категорија на УФЦ.

Средбата ќе се одржи на 14 мај на УФЦ 198 во Куритиба, Бразил. Борбата меѓу Вердум и Миочиќ за кратко време беше во игра за јануари, откако Каин Веласкез се повреди, но „Ваи Кавало“ го откажа настапот, велејќи дека е повреден.

Во подглавната борба ќе се бори Витор Белфорт против неговиот сонародник Роналдо Соуза. Патрик Каминс ќе се сретне со Антонио Рожер Моугеира, а Демијан Маја со Мет Браун.

Ова ќе биде прв приредба на UFC во Куритиба.

UFC 198:

Fabricio Werdum vs. Stipe Miočić
Ronaldo Souza vs. Vitor Belfort
Demian Maia vs. Matt Brown
Warlley Alves vs. Bryan Barberena
Patrick Cummins vs. Antonio Rogerio Nogueira
Evan Dunham vs. Leonardo Santos
Nate Marquardt vs. Thiago Santos
Francisco Trinaldo vs. Yancy Medeiros

print

Можеби ќе ви се допадне...