Порие го наокутира Гатеје, 4-ти последователен пораз на Кондит (ВИДЕО)

Дастин Порие (23-5, 15-4 УФЦ) во главната борба на УФЦ на Фокс 29 настани во Глендал, Аризона, го нокаутира Џастин Гаетје (18-2, 1-2 УФЦ).

Поранешниот ВСОФF шампион во УФЦ дојде во непоразен, а ова му е втор пораз по ред, откако во декември беше нокаутиран од Еди Алварез.

Порие го заврши Гаетје со серија удари во четвртата рунда.

Карлос Кондит (30-12, 7-8 УФЦ) го доживеа четвртиот последователен и петти пораз во последните шест натпревари. 33-годишниот „Роден убиец“ изгуби со гилотина во втората рунда од Бразилецот Алекс Оливеира (19-4-1 ММА, УФЦ 8-3-1).

Поранешен борец на Глори Израелецот Адесања (13-0, 2-0 УФЦ) остана непоразен победувајќи го со поделена одлука на судиите Италијанцот Марвин Ветори (12-4-1, 2-1-1 УФЦ)

УФЦ на Фокс 29:
Дастин Порие – Џастин Гаетје (ТКО, Р4)
Алекс Оливеира – Карлос Кондит (сабмишн, гилотина, Р2)
Израел Адесањи – Марвин Ветори (со длука на судии 29-28, 28-29, 29-28)
Мишел Ватерсон – Кортни Кејси (поделена одлука, 29-28, 28-29, 29-28)
Антонио Карлос Јуниор – Тим Боеч (сабмишн, давење од позади, Р2)
Муслим Салихов – Рики Рајни (KO, Р2)
Џон Морага – Вилсон Реис (едногласна одлука, 29-28, 29-28, 29-28)
Бред Таврес – Кшиштоф Јотко (ТКО, Р3)
Џилберт Барнс – Дан Морет (KO, R2)
Јушин Оками – Диего Лима (едногласна одлука, 30-26, 30-26, 30-26)

print

Можеби ќе ви се допадне...