Помоторот на Џошуа: Тој ќе се бори со вистинска легенда, но јас верувам во неговата победа

Менаџерот на светскиот шампион на ИБФ во тешка категорија, Ентони Џошуа, е уверен во победата на Британецот во натпреварот со Владимир Кличко, иако според него Украинецот е вистинска легенда. Освен тоа Еди Херн очекува средбата да стане еден од најсветлите моменти во историјата на професионалниот бокс.

„Во својата 19-та битка на професионалниот ринг Ентони Џошуа ќе се сретне со оваа легенда на боксот – Владимир Кличко. Ако тоа не е највозбудливото дуел на годината, тогаш што е? Што е спортот? Креирај мечеви кои навивачите никогаш нема да ги заборават. 90. 000 луѓе на најголемиот стадион во Велика Британија! Ентони Џошуа префрлил во страотна брзина и верувам дека на 29 април ќе стане новиот крал на светскиот бокс“, изјави Еди Херн.

Средбата меѓу Владимир Кличко и Ентони Џошуа ќе се одржи на стадионот „Вембли“ во Лондон и ќе може да ја гледаат 90.000 гледачи. А влогот е повеќе од примамлив – титулите на ИБФ, ВБА и ИБО.

print