Петросјан со нокаут се избори за финале вредно милион долари на ОНЕ Гранд при (ВИДЕО)

Џорџо Петросијан е вториот финалист на еден милион долари вредниот Гран-при на ОНЕ во перолесна категорија во износ од 1 милион американски долари.

33-годишниот ерменско-италијански борец ќе се бори за еден милион американски долари во финалето во Токио на 13 октомври против три години помладиот и 12 сантиметри повисокиот Фрацузин Семи Сане, кој го елиминираше Џабар Аскеров во второто полуфинале.

Петросијан во полуфиналето во Бангкок со заден лев директ пред крајот на првата рунда го нокаутира Тајландецот Jo Натавута.

На нокаутот му претходеше прекин до кој дојде откако Петросијан прими низок удар, а во продолжението на борбата, „Докторот“ погодуваше скоро со секој упатен удар додека не го нокаутира противникот.

Ова беше нивна втора борба. Истиот победник беше и во првата средба. Во април минатата година во Манила Петросијан славеше со едногласна одлука.

На двократниот победник на К-1 МАКС оваму беше прва борба во Бангкок од 2007 година, кога на Лумпини од Нонтанан Пор. Пармук го доживеа првиот од само двата порази во кариерата.

Борбата Петросјан – Натавут е претпоследна, или 14-та во преносот.

print