Пакијао го соборуваше Турман на патот до светската титула на ВБА (ВИДЕО)

Мани Пакијао (62-7-2, 39 КО) уште еднаш стана светски првак во велтер категорија.

Легендарниот Филипинец во Лас Вегас го победи ВБА „супер“ шампионот Кејт Турман (29-1-1 НЦ, 22 КО) и докажа дека дури и со 40 годиниа и тешка кариера зад себе сé уште може да се справи со елитата.

Иако Пакијао беше очигледно подобар во еден напнат меч, на крајот поделби со поделена одлука на судиите. Еден судија му додели победа на Турман 114-113, додека другите двајцаа на Пакијао 115-113 и 115-112.

„Пек Мен“ непоразениот Американец го уриваше кон крајот на првата рунда со комбинација на лева рака во телото и десно предно кроше во главата. 30-годишниот Турман беше во неволја и во десетата рунда.

Пакијао во оваа битка влезе како „регуларен“ шампион во категоријата до 66,7 килограми.

https://www.facebook.com/premierboxingchampions/videos/419638505307674/

print