Олимпискиот победник Снајдер златен на Гран при „Јаригин“, пораз на Болуткаев (ВИДЕО)

Kajl snajde

Од 27 до 29 јануари во Краснојарск во Сибир се одржа на 28 Гран-при „Иван Јаригин“ во чест на двојниот олимписки шампион.

Натпреварот се одржа во борење во слободен стил за мажи и жени.

Се појавија големи имиња како што се олимпискиот шампион од Рио, Кајл Снајдер и европски шампион Гаџимурад Рашидов.

Снајдер кој до 20 година стана светски првак и олимписки шампион славеше и во Сибир. Во финалето на категорија до 97 килограми направи пресврт по дефицитот и со туш го победи домашниот претставник Расул Магомедов. Снајдер во период од една година го освои Светското првенство во Лас Вегас во 2015-та, НЦАА/NCAA турнирот и олимпиското злато во Рио де Жанеиро.

Во финалето на категорија до 125 килограми Русинот Алан Хугаев го победи сонародникот, европскиот шампион Анзор Болуткаев. Болуткаев минатата година победи на турнирот во категоријата до 97 килограми, победувајќи ги Снајдер и олимпискиот шампион од 2012 година Џејк Варнерr.

Рашидов беше поразен во финалето на категорија до 61 килограми од Ахмед Чакаев.

IVAN YARYGIN GRAND PRIX

57 kg:
1. Zaur UGUEV (Rusija)
2. Artyom GEBEKOV (Rusija)
3. Zelimkhan ABAKAROV (Rusija)
3. Nariman ISRAPILOV (Rusija)

61 kg:
1. Akhmed CHAKAEV (Rusija)
2. Gadzhimurad RASHIDOV (Rusija)
3. Viktor RASSADIN (Rusija)
3. Rei HIGUCHI (Japan)

65 kg:
1. Ilyas Bekbulatov (Rusija)
2. Cherman Valiev (Rusija)
3. Alan Gogaev (Rusija)
3. Mohammed Mehdi Yeganehjafari (Iran)

70 kg:
1. Israil Kasumov (Rusija)
2. Zaurbek Sidakov (Rusija)
3. Magomedkhabib Kadimagomedov (Rusija)
3. Alibek Akbaev (Rusija)

74 kg:
1. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (Rusija)
2. Atsamaz SANAKOEV (Rusija)
3. Radik VALIEV (Rusija)
3. Kakhaber KHUBEZHTY (Rusija)

86 kg:
1. Dauren KURUGLIEV (Rusija)
2. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (Iran)
3. Vladislav VALIEV (Rusija)
3. Ahmed MAGAMAEV (Rusija)

97 kg:
1. Kyle Snyder (SAD)
2. Rasul Magomedov (Rusija)
3. Yuri Belonovski (Rusija)
3. Hossein Ghorbanali Ramezanianjelodar (Iran)

125 kg:
1. Alan KHUGAEV (Rusija)
2. Anzor BOLTUKAEV (Rusija)
3. Jaber SADEGHZADEHNOUKOULAEI (Iran)
3. Zolboo NATSAGSUREN (Mongolija)

https://youtu.be/gjPm7ti4BHQ

print

Можеби ќе ви се допадне...