Нов нокаут на Крис Киборг (ВИДЕО)

criscyborg-davemandel

Незапирливата Крис Киборг (15-1, 1 NC) по трети пат ја одбрани титулата Invicta FC шампион во перолесна категорија.

Иако средбата траеше подолго од претходните, сепак 30-годишната Бразилка до крајот на првата рунда успеа да ја нокаутира Дарија Ибрагимова (9-2).

Рускинката планираше да ја урива Џастино, но шампионакта добро се бранеше и кога доби простор се беше готово. Силно со десницата ја  урна противничката и потоа ја заврши со неколку уадри во партер, на неколку секунди пред крајот.

По поразот на Ронда Русеј на Холи Холм, Киборг изјави дека нема намера да се спушти во бантам и дека е отворена за меч со Холи Холм во catchweight.

Ливија Рената Соуза ја одбрани титулата во сламка категорија, а брза победа во дебито на Invicta исто така имаше поранешената членка на УФЦ, Ангела Хил.

Invicta FC 15:

Cristiane Justino – Daria Ibragimova (KO, R1)
Livia Renata Souza – DeAnna Bennett (TKO, R1)
Colleen Schneider – Raquel Pa’aluhi (поделена судиска одлука; 29-28, 28-29, 29-28)
Amber Brown – Shino VanHoose (submission,   guillotine choke, R1)
Mizuki Inoue – Lacey Schuckman (submission,  armbar, R3)
Angela Hill – Alida Gray (KO, R1)
Megan Anderson – Amber Leibrock (TKO, R3)

print