На руски боксер му е одземен олимпискиот медал од Рио

misha-aloijan-bokser

Арбитражниот суд одлучи да и ги одземе медалите на рускиот боксер и романскиот кревач на тегови освоени на Олимписките игри во Рио де Жанеиро поради пад на допинг тестот.
Миша Алоијан го освои сребрениот медал во мува категорија мува по поразот во финалето на Шакохобидина Зоиро. Бил позитивен на тестот за забранетиот стимуланс тауминохепатене.

Габриел Синцраијан кој го освои бронзениот медал во кревање тегови во категоријата до 85 килограми беше позитивен за синтетички тестостерон.

Синцаријан само што и се врати на натпреварите во 2015 година по отслужување на двегодишната суспензија поради допинг.

Рускиот олимписки спорт се најде среде скандалот со масовната употреба на нелегални средства и пред почетокот на Олимписките игри.

print