Насукава му се закани на Флојд Мејведер

Јапонскиот кикбоксер Теншин Насукава се закани дека подобро ќе се справи со Флојд Мејведер отколоку Конор Мек Грегор. Борбата е закажана за 31 декември во Јапонија.

„Ќе постигнам подобар резултат отколку Конор. Никогаш порано јапонски боксер не се борел против Флојд“, рече составот на” Намукава “Тејмс.

Ирскиот ММА борец се бореше со Мејведер во летото 2017 година. Тогаш Американец го победи Конор со технички нокаут во 10-тата рунда.

Битката меѓу Насукава и Мејведер ќе биде по посебни правила. Средбата е по правилата за бокс во три рунди. Противниците ќе користат ракавици од 8 унци и ќе се борат во полусредна категорија. За оваа борба нема да има судии, што значи дека нема да има и официјален резултат.

print