Над 5000 калории внесува дневно светскиот шампион Ентони Џошуа

Светскиот шампион во тешка категорија има 21 борба и исто толку победи од кои 20 се нокаут. За 113 килограми тешкиот шампион има повеќе интересни факти во врска со исхраната.

Изгледа навистина непобедлибо, а за таквата форма на светскиот шампион големи заслуги има и неговата исхрана која за обичните луѓе изгледа брутална.

Џошуа во еден ден внесува повеќе од 5.000 калории, а тоа е двојно повеќе од препорачаната доза еден просечен маж, но факт е дека Џошуа не е просечен.

Денот на светскиот шампион започнува со пет јајца, две кришки ржен леб, два грчки јогурти и мешавина од неколку овошја.

За ручек има голема порција риба (лосос или туна), два печени компири и салата, а за вечера цело пиле, чинија без ориз, пита или варен зелечук и половина авокадо.

Значи во главно се работи за храна која спортистите ја конзумираат, но само во огромни колични. За секои од своите 113 килограми на Џошуа му е потребно шест до осум грама јаглехидрати, два грама протение и еден грам маснотии.

„Тоа е огромна количина на калории. Џош е неверојатен, нема друг борец од тешка категорија каков што е тој. Никој не е подвижен како него. Тој е единствениот тешкаш кој може да тренира како да е во средна категорија’, изјави стручњакот за исхрана на спортистите Марк Елсион.

print

Можеби ќе ви се допадне...